İZMİR - KARAGÖL ( GÖRÜLMEYE DEĞER BİR DOĞA MUCİZESİ) İZMİR'

karagöl

Yamanlar Dağı’nı tırmanırken İzmir Körfezi’ni hiç bu kadar yüksekten seyretmediğinizi farkedeceksiniz. Dağın tepesine geldiğinizde birden yemyeşil ağaçlar arasında sürpriz gibi Karagöl belirecek.

Karagöl 35 dekarlık minik bir krater gölü. İçinde yüzen ördekleri, yapraklarını suya eğen söğüt ağaçlarıyla bir fotoğraf karesini andırıyor. Karagöl’ün mitolojide de yeri var. İzmirliler Bayraklı’ya yerleşmeden önce Karagöl’ün bulunduğu çevrede yaşarlarmış.

İzmir çevresi haftasonu gezileri için mükemmel fırsatlar sunar. İster deniz kenarına gidebilir, ister dağlara çıkabilir, isterse İzmirliler’in bile henüz keşfetmediği köyleri gezebilirsiniz. Mesafelere bağlı olarak İzmir’de genel olarak şöyle bir kural işler: Konak, Göztepe, Balçova taraflarında oturanlar yazın deniz, kışın haftasonu gezileri için Çeşme-Karaburun ya da Kuşadası taraflarını tercih eder. Karşıyaka’da oturanlar içinse rota Foça, Çandarlı, Dikili tarafları olur. Bu hafta size tanıtacağımız Karagöl, İzmir’in plakasında 35,5 yazdığı farzedilen tarafında yani Karşıyaka’da bulunuyor. Ama tüm İzmirliler’in, hatta İzmir’e yolu düşenlerin en az bir kez görmeleri gereken bir yer. En azından efsaneye göre ilk İzmirlileri ve Tantolos’u anmak için.

ZEUS’UN ÖFKESİ KARAGÖL’Ü YARATTITırmanmaya devam ettikçe her an ağaçlar arasından bir Menemen manzarasıyla karşılaşabilirsiniz. Zirveye doğru yaklaştıkça çam ağaçlarının sıklığı artıyor ve Sabuncu Beli tarafına doğru derin vadi manzaralarıyla karşılaşıyorsunuz. Birazdan süpriz bir şekilde solunuzda Karagöl belirecek, sabredin.

Karagöl’ün yemyeşil ormanlar arasında küçük ve şirin bir göl olmasının yanında mitolojide de yeri var. İzmirliler Bayraklı’ya yerleşmeden önce Karagöl’ün bulunduğu çevrede yaşarlarmış. Efsaneye göre İzmirli olan Frigya Kralı Tantalos Smyrna’dan (İzmir) Magnesia’ya (Manisa) doğru uzanan Spilios Dağı’nda, Frigya halkı ile birlikte yaşar ve Batı Anadolu’ya yayılmış devletini yönetirmiş. Spilios Dağı çok verimli topraklara ve zengin maden yataklarına sahip bir yermiş. Tanrıların sofrasına oturabilen tek insan olan Tantalos gün gelmiş Olimpos Dağı tanrılarının hışmına uğramış. Anadolu tanrıçası Kibele’ye inandığı için Hellen tanrılarını küçük gören ve onların güçlerini sınamaya kalkan Tantalos büyük bir cezaya çarptırılmış. Spilios Dağı’nın bir yarığından atılarak ölüm tanrısı Hades’e gönderilen Tantalos, burada Zeus tarafından ebedi açlık ve susuzluğa mahkum edilmiş ve bu ceza dünyanın her köşesinde Tantalos İşkencesi olarak anılmış. Hatta İzmirli tarihçi Homeros da Odysseia’da hemşehrisi Tantalos’un çektiği acıları etkileyici biçimde anlatmış. Tantalos’un atıldığı yarık daha sonra göl haline gelmiş ve bu göle Tantalos Gölü adı verilmiş. Yamanlar Dağı’ndaki bu gölün şimdiki adı Karagöl.

TÜM KÖRFEZ AYAKLAR ALTINDA

Karagöl’ün güzelliğinden bahsetmeden önce yolda göreceklerinizi anlatmakta yarar var. 810 metrelik Yamanlar Dağı üzerinde bulunan Karagöl’e çıkarken her virajdan sonra İzmir’i daha yüksekten izleme şansına sahip olacaksınız. Körfez Teleferik’e çıkarken de muhteşem görünüyor ama Yamanlar Dağı’nda daha yüksekten ve bütünüyle görme şansını yakalıyorsunuz. Döne döne bozuk yollardan çıkmaya devam ederken yolun her iki yanının ahlat ağaçları ve böğürtlenlerle çevrili olduğunu göreceksiniz. İçinde küçük bir miktar da olsa Ege kanı taşıyanlar genelde hemen arabalarını kenara çekip değişik otlar arama, toplama telaşına girişeceklerdir.

ÖRDEKLERİN DANSINI KAÇIRMAYIN

Karagöl 35 dekarlık minik bir krater gölü. İçinde yüzen ördekleri, yapraklarını suya eğen söğüt ağaçlarıyla mükemmel bir fotoğraf karesini andırıyor. Gölün çevresi söğüt ve çınar ağaçlarıyla çevrili. Onların bitiminde kızılçamlar ve yer yer karaçamlar başlıyor. Ağaçların çoğunun gövdesini saran, dallarından sarkan sarmaşıklar, yeşilden başka bir renk görmenizi engellemeye çalışıyor. Çevre, Muhafaza Orman niteliğinde yani kesime izin verilmiyor. Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Karagöl, orman içi dinlenme yeri olarak geçiyor. Bu nedenle de pek çok kişinin piknik yapmak için tercih ettiği bir yer. Gölün çevresinde tahta piknik masaları bulunuyor, mangal yerleri de hazır. Piknik yapmayı çok seven İzmirliler de her zaman olduğu gibi güzel hava fırsatlarını iyi değerlendiriyorlar. Üstelik bu mevsimde hálá çok sıcak olan şehirden kaçıp üstlerinde montları, soğuk esen rüzgara aldırmadan eğlencelerine devam ediyorlar. Elbette Karagöl’e çıkılınca mutlaka mangal yapılacak diye bir kural yok. Dileyenler çaylarını termosa doldurup, bir fırından gevreklerini (İzmir’in simiti gevrektir), boyozlarını (bir çeşit börek), kumrularını (İzmir’e özgü bir sandviç) alıp akşamüstü çaylarını Karagöl’de içebilirler. Aslında Karagöl çevresinde bir kır gazinosu ve bir büfe de bulunuyor. Yemeğinizi yerken sırtınızı göle dönmemeye dikkat edin çünkü, ördeklerin dansını kaçırabilirsiniz. Ördekler, piknikçiler tarafından beslendikten sonra, yani keyifleri yerine gelince göl ortasında sıralarını bozmadan ve adeta su üstünde koşarak dans ediyorlar ki, kaçırılmaması gereken bir gösteri. Söylemedi demeyin Karagöl’ün çok lezzetli ve buz gibi bir suyu var. Bol bol için, hatta yanınızda götürmek için tedbirli gelin.

NEREDE KALINIR?

Karagöl içinde kalınacak herhangi bir tesis bulunmuyor ancak isteyen çadır kurabilir. Çadır için günlük üç milyon ücret alınıyor. Elektrik var ancak çadırlara verilemiyor. Su Karagöl çevresindeki çeşmelerden temin edilebilir.

NEREDE YENİR?

karagöl‘de Kahvaltı


Dağeriği receli ile zenginleştirilmiş köy ekmeği, tereyağ peynir, zeytin, domates, biber ile birlikte sıçak içecekler.

 Karagöl ‘de Barbekü
Pilav ve Salata ile birlikte satır köfte, sucuk köfte, inegöl, kanat, şiş, pirzola, bonfile menüsü servis edilir.

 

 

 

Karagöl ‘de Sulu yemekler
Fırında suçuklu kuru fasülye, güveç.

Karagöl ‘de Kuyu tandır
Oğlak, kuzu ve piliç özel olarak kuyuda tandır şeklinde yapılır. (Tandır rezervasyonu yapılmalıdır.)

Karagöl ‘de Spesiyaller
Karagöl keriviti, köy ekmeği, tenekede tavuk, dağ eriği reçeli, testide kurufasülye, tuzda piliç, karpekmez.

Karagöl ‘de Nargile:

Sakızlı, muzlu, elmalı, cappucinolu vb. çeşitlerimiz ile gölün kenarında nargile keyfi yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Turizm İl Müdürlüğü: (232) 483 62 16

Turizm Danışma Müdürlüğü: (232) 445 73 90

NASIL GİDİLİR?

Karagöl’e gitmek için Karşıyaka’dan Örnekköy yoluna girin ve asfaltı bırakmadan devam edin. 27 kilometre sonra Karagöl’e ulaşacaksınız. Yol asfalt ancak durumu pek iyi değil. Çok virajlı olması ve bozukluğu nedeniyle yol biraz zaman alıyor ama manzara için değiyor. Karagöl’e Sabuncubeli’nden (İzmir-Manisa yolundan) 13 kilometrelik orman yolu ile ve Menemen-Muradiye Karayolu’nun Emiralem Mevkii’nden 13 kilometrelik orman yolu ile ulaşmak da mümkün. Girişte küçük araçlar için üç milyon, minibüsler için 15, otobüsler için 30 milyon lira ücret alınıyor. Arabanızı alan dışında bırakmak isterseniz, ya da yürüyerek geldiyseniz kişi başı 750 bin lira ödemeniz gerekiyor. Özel araç dışında ulaşım yok.  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !